Logo - website Dr ghasem Nejad

کلینیک دندانپزشکی
دکـتر قاسـم نـژاد

اصطلاح Snap on Smile اسنپ آن اسمایل به چه معنا است؟

همان طور که می‌دانید هزینه‌های کاشت دندان، لمینت و کامپوزیت برای بعضی از افراد امکان پذیر نیست و اسنپ آن اسمایل Snap on Smile روشی است جهت زیباتر کردن لبخند شما با هزینه کمتر ولی موقتی، متحرک، بی دوام و کم کیفیت
Snap on Smile اسنپ آن اسمایل

همان طور که می‌دانید هزینه‌های کاشت دندان، لمینت و کامپوزیت برای بعضی از افراد امکان پذیر نیست و اسنپ آن اسمایل Snap on Smile روشی است جهت زیباتر کردن لبخند شما با هزینه کمتر ولی موقتی، متحرک، بی دوام و کم کیفیت، بدین گونه که ابزاری متحرک به دندان‌های شما وصل می‌شود و سبب سفید شدن دندان‌های شما به طور موقت خواهد شد. اسنپ آن اسمایل ظاهری شبیه ریتینر دارند و در عملکرد آرواره‌ها خللی ایجاد نمی‌کند. دندانپزشک آن را برای دندان شما طراحی می‌کند که می‌تواند فاصله بین دندانی، لکه‌ها و کجی دندان را بپوشاند.

این مقاله صرفا جهت بالا بردن آگاهی شما نسبت به Snap on Smile تهیه شده.

کلینیک دندانپزشکی دکتر قاسم قاسم نژاد هیچ خدماتی در این زمینه ارائه نمی‌دهد.

با اسنپ آن اسمایل می‌توانید به راحتی غذا بخورید و بیاشامید. همچنین می‌توانید به صورت مجزا آن را فقط برای یک فک خود سفارش دهید. Snap on Smile می‌تواند تا حدی زیبایی به دندان شما ببخشد ولی اصلا از لحاظ کیفیت و زیبایی با لمینت و کامپوزیت قابل قیاس نیست و صرفا به عنوان پلاکی موقت در مهمانی‌ها استفاده می‌شود. در این مقاله به شرح کامل اسنپ آن اسمایل و معایب و مزایای آن می‌پردازیم.

Snap on Smile برای چه کسانی گزینه مناسب محسوب می‌شود؟

همان طور که اشاره شد اسنپ آن اسمایل می‌تواند گزینه مناسبی برای افرادی باشد که قادر به انجام درمان زیبایی دندان نیستند ولی دوست دارند که لبخند زیبایی داشته باشند. آنها می‌توانند در مهمانی‌ها، قرار کاری و مراسم‌های مهم از گزینه Snap on Smile  که روشی سریع و موقت است برای اصلاح طرح لبخند خود استفاده کنند و نواقص دندان خود را پوشش دهند.

به یاد داشته باشید که اسنپ آن اسمایل برای دندان‌های ساییده گزینه مناسبی نیست، زیرا باعث ترک خوردگی و شکستن دندان می‌گردد. این ابزار روشی موقتی جهت پوشاندن نواقص دندان است و مشکلات دندانی را حل نمی‌کند، پس به آن به عنوان درمانی جهت نواقص دندانی خود حساب نکنید. دندان‌هایی که گزینه مناسبی برای انجام این کار هستند به شرح ذیل می‌باشند:

 1. دندان‌های ترک خورده یا لب پرشده
 2. دندان‌هایی با اندازه و شکل غیر عادی
 3. دندان‌های کج
 4. دندان‌های خالی
 5. دندان‌های لک و بد رنگ
 6. دندان‎‌هایی که بین آنها فاصله وجود دارد.

مزایای Snap on Smile

 • به علت متحرک بودن آن کاملا قابل بازگشت است و دندان بدون هیچ تراش و پیش زمینه ای جهت نصب اسنپ آن اسمایل آماده می‌باشد.
 • در قیاس با سایر روش‌های درمانی و زیبایی دندان مانند ایمپلنت، کامپوزیت و لمینت از هزینه و صرف زمان کمتری برخوردار است و روشی کاملا غیر تهاجمی است.
 • بدون بی حسی، تراش، چسب کاری و ایجاد هیچ دردی صورت می‌گیرد.
 • با نصب موقت آن به دندان‌هایتان می‌توانید غذا بخورید و بیاشامید.
 • برای افرادی که دندان قروچه می‌کنند می‌تواند گزینه موقت مناسبی باشد تا از ساییدگی دندان‌ها جلوگیری کند.
 • به لثه پیچ نمی‌شود و سق دهان را نمی‌پوشاند.

معایب Snap on Smile

 • راه حلی کوتاه و موقتی است؛ همان طور که پیشتر در مورد آن توضیح دادیم اسنپ آن اسمایل راه حلی موقتی است و فقط برای استفاده چند ساعت در مراسم‌ها و موقعیت‌های خاص برای داشتن لبخندی زیبا به کار می‌رود.
 • فاصله‌ای بین دندان‌ها وجود ندارد؛ از آنجایی که ساخت آن از رزین جامد یک تکه است، فاصله بین دندان‌ها رعایت نشده است و در صورتی که شخصی با شما از فاصله نزدیک صحبت کند متوجه مصنوعی بودن آن می‌شود.
 • عمر و دوام کمی دارد و می‌بایست تعویض گردد؛ به طور معمول عمر مفید آن بین دو تا پنج سال است و می‌بایست تعویض گردد.
 • ضخامت سطح دندان را زیاد نشان می‌دهد؛ به علت اینکه اسنپ آن اسمایل روی دندان‎های طبیعی بدون هیچ گونه تراشی نصب می‌شود ضخامت دندان شما زیاد به نظر می‌رسد و برای افرادی که دندان‌های درشتی دارند گزینه مناسبی نیست.

مراحل انجام Snap on Smile

جلسه اول؛ دندانپزشک پس از معاینه دندان‌هایتان جهت مناسب بودن استفاده از اسنپ آن اسمایل، از دندان‌هایتان قالب گیری می‌کند و قالب را برای ساخت به پروتزساز ارسال می‌کند.

جلسه دوم؛ دندانپزشک قالب‌های ساخته شده را روی دندان شما امتحان می‌کند تا ببیند کاملا به سایز دندان شما مناسب هست یا خیر که در صورت لزوم آن را به دندان شما تنظیم کرده و قالب آماده جهت استفاده به شما تحویل می‌گردد.

نحوه مراقبت از Snap on Smile

جهت افزایش دوام و عمر اسنپ آن اسمایل لازم است پس از هر بار استفاده آن را در آورده و تمیز کنید و به خاطر داشته باشید شب‌ها قبل از خواب آن را از دهان خود خارج کنید. پس از هر بار استفاده داخل محلول پاک کننده گذاشته و به مدت ۱۵ دقیقه بماند تا ضدعفونی شود تا باکتری و میکروب درون آن نماند که باعث پوسیدگی دندا‌ن‌های طبیعی شما شود. پس از ۱۵ دقیقه از داخل محلول خارج کرده و با مسواک نرم ذرات باقی مانده غذا را از لای آن خارج کنید.

علاوه بر این حتما دندان‌های خود را پس از هر بار استفاده از اسنپ آن اسمایل مسواک زده و با نخ دندان تمیز کنید. سعی کنید مصرف مواد قندی را به حداقل رسانده و هر ۶ ماه به دندانپزشک جهت چکاپ دندان‌هایتان مراجعه کنید. اگر دندانپزشک بنا بر شرایط دهان و دندان شما صلاح دید که می‌بایست در فواصل کوتاه‌تری به دندانپزشکی مراجعه کنید حتما به توصیه او توجه کنید.

تفاوت Snap on Smile و لمینت دندان

 • لمینت لایه نازکی است از جنس سرامیک که با تراشی که روی دندان داده می‌شود به سطح دندان نصب می‌گردد و قابل تکان خوردن یا در آوردن نیست، در حالیکه اسنپ آن اسمایل متحرک است و جدا می‌شود.
 • برای انجام لمینت، برای هر دندان به طور مجزا مواد لمینت استفاده می‌شود و این قضیه باعث می‌شود که فاصله بین دندانی رعایت شود، در حالی که برای اسنپ آن اسمایل به گونه ای است که یا چند دندان به هم متصل ‌اند یا به صورت قوسی کامل از هر فک می ‌باشد که همین مورد سبب می‌شود که فاصله بین دندان حفظ نمی‌گردد.
 • در لمینت، جهت طبیعی بودن و بزرگ نشدن دندان‌ها، دندانپزشک آنها را تراش می‌دهد و پس از آن دیگر نمی‌توان لمینت را به طور کل برداشت ولی اسنپ آن اسمایل بدون تراش برای نصب موقت انجام می‌شود.
 • لمینت از دندان‌ها جدا نمی‌شود حتی در خواب ولی اسنپ آن اسمایل می‌بایست در خواب از دهان خارج شود.
 • به خاطر تمام مزیت‌های مذکور، لمینت هزینه بیشتری را شامل می‌شود.

مراقبت‌های لازم برای Snap on Smile

 • از مصرف نوشیدنی و غذاهای رنگدار خودداری کنید.
 • از استعمال دخانیات بپرهیزید.
 • از خوردن غذاهای سفت و چسبناک پرهیز کنید.
 • در بهداشت آن دقت کنید و پس از هر بار استفاده با محلول ضدعفونی کننده و مسواک آن را تمیز کنید.
 • شب‌ها آن را از دهان خود خارج کنید و داخل فضای بسته قرار دهید.

سوالات متداول

آیا می‌توان از Snap on Smile هر زمانی که مایل بودیم استفاده کنیم؟

بله، این پلاک متحرک است و می‌توان هر زمانی که مایل بودید از آن استفاده کنید.

آیا می‌توان Snap on Smile را آنلاین و بدون مراجعه به دندانپزشک سفارش داد؟

خیر، جهت استفاده از این پلاک زیبایی می‌بایست به دندانپزشک مراجعه کرده و طبق اندازه دندان‌های شما، قالب گیری کرده و طبق دندان شما ساخته شود.

آیا اسنپ آن اسمایل آماده و پیش ساخته شده مناسب است؟

پلاک‌های اسنپ آن اسمایل‌های پیش ساخته که در داروخانه‌ها یافت می‌شود، مناسب نیستند چون مناسب سایز و قالب دندان شما نیستند و به علت عدم هم خوانی با دندان شما سبب ایجاد فشار به آنها و بروز مشکلاتی نظیر ساییدگی، کج شدن دندان‌ها، التهاب لثه و دندان درد می‌شود.

آیا اسنپ آن اسمایل درد دارد؟

خیر، نه ساخت آن و نه فرایند جای گذاری و برداشتن آن هیچ گونه دردی ندارد و نیازی به بی حسی و خوردن مسکن ندارید.

آیا می‌توان با وجود Snap on Smile در دهان غذا خورد؟

بله، مانعی برای غذا خوردن وجود ندارد، فقط لازم است نکات سلامت آن را رعایت کنید و غذاهای سفت، چسبناک و رنگدار خودداری کنید.

سخن پایانی

همان طور که در این مقاله به آن پرداختیم، اسنپ آن اسمایل روشی موقت است که جهت زیبایی دندان‌ها به کار می‌رود که گزینه مناسب و دائمی نیست، اگر توسط دندانپزشک قالب‌گیری نشده باشد گاها به دلیل فشاری که به دندان‌ها وارد می‌کند به آنها آسیب می‌رساند و به خاطر رعایت نشدن فواصل دندانی ظاهری منصوعی دارد. فقط در مواردی که برای افراد انجام هزینه لمینت و کامپوزیت امکان پذیر نیست جهت استفاده در مراسم یا قرار کاری، به مدت چند ساعت مناسب می‌باشد.

5/5 - (6 امتیاز)

دکتر قاسم نژاد 

دکتر قاسم نژاد دارای مدرک دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و عضو سازمان نظام پزشکی ایران، با بیش از ۱۰ سال سابقه موفق در خصوص ارائه خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی، در یک کلینیک اختصاصی و مجهز در برج الماس محله زعفرانیه آماده ارائه خدمات به مراجعه‌کنندگان عزیز می‌باشد.

guest

0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فهرست مطالب

فرم مشاوره و رزرو آنلاین