ADD ANYTHING HERE OR JUST REMOVE IT…

کلینیک دندانپزشکی

دکـتـــر قاســـم نــــژاد

9 روش سفید کردن دندان

سفید کردن دندان ها مسئله‌ای است که همه ما شاید یک بار هم که شده به آن فکر کردیم. دندان های سفید هنگام لبخند زدن و مکالمه کردن تاثیر بسزایی در زیبایی چهره ما دارد از همین رو سفید کردن دندان امری اجتناب ناپدیر است و میل به زیبایی در انسان‌ها هرروز بیشتر می‌شود. از همین رو سعی کردیم در این مقاله همه چیز در مورد سفید کردن دندان را برای شما شرح دهیم.
عکس شاخص سفید کردن دندان

سفید کردن دندان ها مسئله‌ای است که همه ما شاید یک بار هم که شده به آن فکر کردیم. دندان های سفید هنگام لبخند زدن و مکالمه کردن تاثیر بسزایی در زیبایی چهره ما دارد از همین رو سفید کردن دندان امری اجتناب ناپدیر است و میل به زیبایی در انسان‌ها هرروز بیشتر می‌شود. همین میل به زیبایی داشتن باعث شده عده‌ای برای زیبایی دوچندان چهره خود دنبال سفید کردن دندان خود باشند. در این مقاله نحوه سفید کردن دندان، مراحل، مزایا، معایب و… را برای شما تشریح خواهیم کرد.

توصیه کلینیک دندانپزشکی دکتر قاسم نژاد در زمینه سفید کردن دندان ها این است که قبل از تصمیم گرفتن در این مورد حتما با دندانپزشک متخصص مشورت کنید تا بهترین روش برای زیبایی دندان و چهره خود را انتخاب نمایید.

عوامل تغییر رنگ دندان

 • سن و سال: مسلما با افزایش سن و سال تغییرات متعددی در فیزیک انسان رخ خواهد داد که یکی از همین تغییرات مربوط به رنگ دندان می باشد.
 • عدم انجام نظافت مناسب برای دندان ها و بی توجهی به آن
 • رنگ دندان ذاتی: همه ما از زمان تولد بر اساس ژن و عوامل ارثی رنگ دندان هایمان با دیگری متفاوت است.
 • نیم شفافی و نازک شدن: این مسئله یک ویژگی ژنتیکی است که با بالا رفتن سن تشدید می شود.
 • عادت های غذایی: عادت مصرف نوشیدنی ها، قهوه، چای، کولا، هویج، پرتقال و سایر نوشیدنی های حاوی رنگ و غذاهای حاوی شکر با گذشت زمان باعث تیره شدن دندان به میزان زیاد می شود. همچنین این، غذاهای اسیدی مانند مرکبات و سرکه نیز می تواند باعث فرسایش مینای دندان شود.
 • سیگار کشیدن: سیگار کشیدن و مصرف نیکوتین باعث باقی ماندن رنگ متمایل به قهوه ای روی دندان می شود که به سرعت به دندان نفوذ می کند و باعث تغییر رنگ داخلی آن می شود. که تاثیر آن در طول زمان نمایان می‌شود.
 • ساییدگی دندان، دندان قروچه: از عواملی است که در نتیجه استرس ایجاد می شود و می تواند باعث اضافه شدن ترک های ریز بر روی دندان شده و لبه دندان که برای گاز گرفتن استفاده می شود را تیره نماید.
 • ضربه خوردن و پوسیدگی: افتادن و سایر صدمه های احتمالی وارد شده به دندان می تواند باعث ایجاد ترک های زیاد بر روی دندان شود که محل اصلی جمع شدن مقادیر زیاد آلودگی و مواد غذایی باقیمانده پس از خوردن غذا است. و همین موضوع رفته رفته باعث پوسیدگی دندان و درنتیجه تغییر رنگ دندان خواهد شد.

9 روش سفید کردن دندان

کامپوزیت دندان

 • روش اول: اضافه کردن مواد کامپوزیتی به صورت لایه ای روی سطح خارجی دندان، که به آن کامپوزیت ونیر دندان گفته می‌شود. با این روش شما می‌توانید رنگ کامپوزیت و موادی که روی سطح دندان شما قرار میگیرد را براساس سلیقه خود انتخاب کنید. قابلیت فرم دهی به دندان نیز از ویژگی های کامپوزیت دندان برای سفید کردن دندان می‌باشد.
کامپوزیت دندان

لمینت دندان

 • روش دوم: استفاده از قطعات نازک به اصطلاح پوست پیازی از جنس چینی یا سرامیکی به اسم لمینت دندان. لمینت دندان تا به امروز یکی از بهترین و باکیفیت ترین روش های سفید کردن دندان است که به صورت دائمی می‌باشد. انتخاب رنگ و فرم دهی و انعطاف عمل در انتخاب لمینت بالا است و از نظر کیفیت، استحکام و ماندگاری و تغییر رنگ نیز نسبت به سایر روش ها بهتر است.
لمینت دکتر قاسم نژاد
لمینت دندان

روکش دندان

 • روش سوم: روکش دندان، پروتز دندان (dental crown) تاج یا کلاهکی سفید است که دقیقا همانند دندان طبیعی می‌باشد و نوعی ترمیم محسوب می‌شود. در این روش تمام دندان به طور کامل تا خط لثه پوشش داده می‌شود؛ نام دیگر آن پروتز ثابت می‌باشد. این روش اگرچه بیشتر روشی درمانی است اما با انجام روکش دندان نیز میتواند نوعی سفید کردن دندان باشد.
روکش دندان

بلیچینگ دندان

 • روش چهارم: از جمله راه‌های دیگر سفید کردن دندان می توان به بلیچینگ دندان اشاره کرد که در این روش هیچ گونه موادی اضافه نمیگردد، بلکه از مواد جدا کننده جرم از دندان استفاده میگردد که با واکنش شیمیایی این مواد روی دندان ها جرم ها و پلاک ها زدوده شده و همین امر باعث سفید کردن دندان و رفع موقتی زردی دندان خواهد شد. این روش برای افرادی مناسب است که میلی به روش اول ندارند و تنها میخواهند برای زمان کمی دندان های خود را سفید کنند.
بلیچینگ دکتر قاسم نژاد
بلیچینگ دندان

جرمگیری دندان

 • روش پنجم: جرم گیری دندان ها برای سفید کردن دندان است. به زدودن جرم ها و پلاک های میکروبی توسط دندانپزشک متخصص جرم گیری دندان می‌گویند. جرم گیری دندان هم برای سفید کردن دندان امری موقتی است و پس از مدت کمی دوباره شاهد تغییر رنگ دندان ها خواهید شد.
جرم گیری دندان

پولیش دندان

 • روش ششم: یکی دیگر از راه‌های سفید کردن دندان ها پولیش دندان یا پالیش دندان است که طی آن دندانپزشک پس از جرم گیری دندان با استفاده از مواد خاصی دندان ها را پولیش میکند همین امر باعث براقیت و درخشش دندان ها خواهد شد.اما باید مد نظر داشت که این روش هم موقتی است.
پولیش دندان

راه‌های خانگی سفید کردن دندان

 • روش هفتم: راه‌های خانگی و سنتی است که اغلب موقتی و با تاثیر کمی همراه است و بیشتر یک نوع نگهداری محسوب می شود. و جزو روش های سفید کردن دندان به صورت کلینیکی محسوب نمی شود.

اسنپ آن اسمایل snap on smile

 • روش هشتم: اسنپ آن اسمایل Snap on Smile روشی است جهت زیباتر کردن لبخند شما با هزینه کمتر ولی موقتی، متحرک، بی دوام و کم کیفیت، بدین گونه که ابزاری متحرک به دندان‌های شما وصل می‌شود و سبب سفید کردن دندان‌ های شما به طور موقت خواهد شد. دندانپزشکی دکتر قاسم قاسم نژاد به هیچ عنوان این روش را برای سفید کردن دندان توصیه نمیکند و هیچ خدماتی در زمینه اسنپ آن اسمایل نیز ارائه نمی‌دهد.

سفید کردن دندان با نور آبی LED

روش نهم: دندانپزشک یک ژل سفیدکننده روی دندان های شما می گذارد. بعد از آن یک چراغ LED یا نور آبی استفاده می کنند که ژل سفید کننده پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید را فعال می کند. این اتفاق به تجزیه سریعتر ژل کمک می کند. و واکنش شیمیایی حاصل، لکه‌ها را از روی دندان‌های شما پاک می‌کند. و باعث سفید کردن دندان خواهد شد.

مقایسه روش اول و دوم برای سفید کردن دندان ها: در روش اول که کامپوزیت دندان و لمینت دندان برای سفید کردن دندان پیشنهاد شد، سفید کردن دندان به صورت دائمی است و فرم دهی، استحکام و انعطاف عمل برای هرچه زیباتر شدن دندان بالا است. در بین روش های معرفی شده برای سفید کردن دندان ها این دو شیوه از همه مناسب تر هستند.

روش هایی برای داشتن دندان هایی سفید و درخشان

 • در درجه اول مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی از مهم‌ترین عوامل برای داشتن دندان هایی سالم و سفید است.
 • کشیدن نخ دندان برای از بین بردن اضافات مانده در بین شکاف های دندان و فواصل دندانی استفاده شود. نخ دندان از پوسیدگی و بوی بد دهان و در نتیجه تغییر رنگ دندان محافظت میکند.
 • از نوشیدنی های رنگی مانند چای، قهوه و نوشابه کمتر استفاده کنید و یا بعد استفاده دندان های خود را تمیز کنید.
 • حتما طی فواصل زمانی معینی به دندانپزشک مراجعه نمایید تا اگر مشکل خاصی بود از وسعت و پیشروی خرابی دندان جلوگیری شود و همچنین هزینه های کمتری در بر داشته باشد.
 • استفاده از خوراکی موثر برای ارتقاء سلامت دندان و کمک به سفید کردن آن مانند: مصرف آب کافی، توت فرنگی، هویج و کرفس، سیب، گلابی، کلم بروکلی، پرتقال و مرکبات، پنیرهای سفت و به طور کلی لبنیات

هزینه سفید کردن دندان

با توجه به اینکه روشهای سفید کردن دندان بسیار متنوع و گسترده می باشد و هریک از این روش ها خود، میزان و رتبه بندی های مختلفی دارد، هزینه نهایی سفید کردن دندان نیز برای افراد و باتوجه به شرح حال وی متفاوت می باشد. اینکه با توجه به شرایط دندان، از چه روشی برای سفید کردن دندان شما استفاده شود، قیمت و هزینه را مشخص می کند.

موارد دیگری که روی هزینه سفید کردن دندان تاثیرگذار است، نوع کلینیک، سطح پزشکان، منطقه و شهر محل مراجعه است. پس اینکه به کجا برای انجام سفید کردن دندان مراجعه میکنید نیز مهم است. البته کلینیک دندانپزشکی دکتر قاسم نژاد سعی بر آن دارد که بهترین روش سفید کردن دندان را به شما معرفی کند و همواره هزینه های مورد قبول را به شما پیشنهاد کند.

سخن پایانی

برای داشتن لبخندی زیبا همواره باید نکاتی را رعایت کنیم تا با اعتماد به نفس بالاتری لبخند بزنیم. سفید کردن دندان روش ها و متدهای مختلفی دارد که مطمئن ترین و با کیفیت ترین این روش ها استفاده از روش کامپوزیت دندان و لمینت دندان است که از همه لحاظ نتیجه خوبی به همراه دارد، اما این نکته نباید فراموش شود که قبل از تصمیم گیری برای انجام این کار با دندانپزشک متخصص مشورت کنید.

5/5 - (43 امتیاز)

دکتر قاسم نژاد 

دکتر قاسم نژاد دارای مدرک دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و عضو سازمان نظام پزشکی ایران، با بیش از ۱۰ سال سابقه موفق در خصوص ارائه خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی، در یک کلینیک اختصاصی و مجهز در برج الماس محله زعفرانیه آماده ارائه خدمات به مراجعه‌کنندگان عزیز می‌باشد.

guest

1 نظرات مراجعین و بازدیدکنندگان
بیشترین رأی
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
david
david
1 سال قبل

very good article

فهرست مطالب

فرم مشاوره و رزرو آنلاین