Logo - website Dr ghasem Nejad

کلینیک دندانپزشکی
دکـتر قاسـم نـژاد

دریافت نوبت

فرم درخواست آنلاین جهت مشاوره حضوری

نام *
نام خانوادگی *
موبایل *
ایمیل
دلیل درخواست مراجعه *
توضیحات

8 سوال مهم در مورد بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان یک روش برای رسیدن به دندان ‌هایی سفیدتر است که این روش توسط دندانپزشک در مطب بدون هیچ تراشی در دندان ها و با اضافه کردن اکسیژن فعال و استفاده از مواد مخصوصی بر روی دندان ها صورت می‌گیرد، درواقع اصلاح تغییر رنگ دندانها با استفاده از یک ماده شیمیایی ...
بلیچینگ دکتر قاسم نژاد

بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ دندان روشی است برای رسیدن به دندان ‌هایی سفیدتر که این روش توسط دندانپزشک در مطب یا در منزل بدون هیچ تراشی در دندان ها و با اضافه کردن اکسیژن فعال و استفاده از مواد مخصوصی بر روی دندان ها صورت می‌گیرد. کلینیک دندانپزشکی دکتر قاسم نژاد به هیچ وجه این موضوع  که فرد، تجویز خود سرانه در بلیچینگ دندان داشته باشد را توصیه نمی کند. این درست است که همه ما دوست داریم دندان های سفید و لبخندی زیبا و یا به قول معروف لبخندی هالیوودی داشته باشیم، اما باید برای رسیدن به این موضوع با دندانپزشک متخصص مشورت کنیم و از روش های مطمئن استفاده کنیم.

اصلاح تغییر رنگ دندانها با استفاده از یک ماده شیمیایی اکسید کننده را بلیچینگ می‌گویند.

سفید کردن دندان ها را تا یک حد مشخص می‌توان پیش برد و این موضوع به رنگ اصلی دندان شما بستگی دارد. در این روش دندان های شما از یک تا چهارده الی پانزده درجه روشن تر می شود. زمان و دوام وماندگاری بلچینگ دندان بسته به میزان رعایت بهداشت دندان و دهان شما، می تواند بین یک تا دو سال و یا حتی بیشتر باقی بماند. افرادی که از سیگار، قهوه، آب میوه های رنگی و سس های مختلف و به طور کلی خوراکی های رنگی استفاده می کنند مدت ماندگاری بلچینگ را کوتاه تر می‌کنند. البته بلیچینگ را می‌توان هر دوسال تجدید و تکرار کرد.

چرا رنگ دندان ها تغییر می‌کند؟

عوامل مختلفی مي تواند در تغيير رنگ دندانها تاثير داشته باشد که از جمله آن می‌توان به بالا رفتن سن، کشيدن سيگار، عوامل وراثتی، مصرف غذاها و نوشيدنی های رنگدار، رنگ باقی مانده از داروها و تخريب های شيميايی دندان اشاره کرد. برخی از متداول‌‌‌‌ترين دلايل عوض شدن رنگ دندان مصرف دارو، قهوه، چای، و سيگار است. افرادی هم که عادت به مصرف بيش از اندازه نوشابه دارند هم با چنين مشکلی مواجه خواهند شد. جدا از رنگ گرفتن دندانها، چهار عامل مهم وجود دارد که می تواند بر رنگ دندان هر فرد تاثير داشته باشد.

  • ژنتيک در اين زمينه نقش بسزایی دارد. بعضي افراد به طور طبيعی نسبت به بقيه دندانهای سفيدتری دارند. و این موضوع ناشی از عوامل ارثی و ژنتیکی می‌باشد.
  • بيماری ها هم می توانند عامل تاثیرگذاری در اين زمینه باشند و برخي داروها ممکن است باعث تغيير رنگ دندان‌ها شود. اگر احتمال می‌دهيد که تغيير رنگ دندان‌هايتان به علت مصرف يک داروی خاص است، می توانيد اين موضوع را با دندانپزشک‌تان مطرح کنيد.
  • سيگار کشيدن هم می تواند باعث زرد شدن دندان‌ها شود. از بين رفتن اين لکه ها زمان بيشتری می برد. لکه های ناشی از نيکوتين ۱ تا ۳ ماه طول می کشد تا با مصرف مواد سفيدکننده، به حالت اول برگردند. استفاده از تنباکو نيز از دست رفتن سفيدی دندانها و تغيير رنگ آنها را تسريع می کند.
  • بالا رفتن سن نيز با زرد شدن دندانها در ارتباط است. مينای دندان، که بخش سخت خارجی دندان است، به مرور زمان نازک تر شده و باعث می‌شود لايه زرد داخلي نمودار شود. اکثر اين موارد، لکه های زرد و قهوه ای هستند که ممکن است از جمع شدن پلاک دندان، لکه های ناشی از غذا، و بهداشت ضعيف دندانها، ناشی شود. تغيير رنگ دندان مربوط به بالا رفتن سن و وراثت معمولا در هر ۹ نفر از ۱۰ نفر ايجاد می‌شود. از بين بردن اين نوع لکه ها با بلیچینگ خيلي راحت و سريع انجام می گيرد ودر صورت استفاده از روشهای خانگی  بين ۱ تا ۶ هفته صورت می‌گيرد.

قانون کلی اين است که هر چيزی که ممکن است لباس شما، دستمال سفره تان يا سرامیک منزل شما را لکه دار کند، می تواند روی دندان هايتان نیز لکه بيندازد. مثلا سس های مختلف رنگی، آب انار، قهوه، شکلات، ترشی ها و …

نحوه انجام بیلچینگ

در این روش، بیلپچینگ در کلینیک توسط دندانپزشک متخصص با مواد شیمیایی مخصوص بیلچینگ با غلظت بالا و مدت زمانی بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه انجام می‌شود.

 دندانپزشک دندان ها را با محلول اسیدی آغشته می‌کند بعد از آن یک ماده اکسید یا سفید کننده به مینای دندان شما می زند، سپس دندان ها را در معرض نور یا لیزر قرار می دهد. انجام کامل بلیچینگ در این روش معمولا سه تا چهار جلسه طول می‌کشد و هر جلسه هم حدودا ۳۰ الی ۶۰ دقیقه زمان می برد.

در فرآیند بیلچینگ دندان از چه موادی استفاده میشود؟

از متداول‌ترین ماده شیمیایی مورد مصرف در بلیچینگ، هیدروژن پراکساید است که در غلظتهای مختلف در دسترس است. سدیم پربورات و کارباماید پراکساید، ترکیبات شیمیایی دیگری هستند که توانایی آزادسازی تدریجی هیدروژن پراکساید (H2O2) را دارند.

  • هیدروژن پراکساید H2O2
  • سدیم پربورات (Sodium Perborate)
  • کارباماید پرا کساید
  • کار با پول (carbopol – یک رزین محلول در آب)

نحوه اثر گذاری مواد بیلچینگ دندان

موادی که در بالا نام بردیم با ترکیب شدن با رنگدانه هایی که روی دندان رسوب کرده موجب اکسید شدن آنها می‌شود. نکته ای که باید به یاد داشته باشیم و مهم می‌باشد، این است که به دلیل شیمیایی بودن این موادها، اصلا نباید تماسی با پوست و لثه پیدا کنند.

۸ سوال مهم در خصوص بلیچینگ و سفید کردن دندان ها

1. برای انجام بیلچینگ چه اقداماتی لازم است؟

در ابتدا لثه بیمار مورد‌ بررسی و در صورت نیاز جرم‌گیری می‌شود و از آنجا که گاهی جرم‌گیری موجب حساسیت‌زایی است لاجرم عمل بیلیچینگ به دو هفته بعد موکول می‌شود و نتیجه لازم طی گذشت یک الی دو سال حاصل می‌شود. موفقیت این عمل در صورتی به وقوع می‌پیوندد که بیمار مستعد کمبود تغذیه، قندخون یا اعتیاد نباشد.

2. چه نوع دندان‌هایی مناسب بیلیچینگ هستند‌؟

ما به واسطه تجربه‌ای که طی سال‌های متمادی به دست آورده‌ایم به این نتیجه رسیده‌ایم دندان‌هایی که به رنگ زرد یا قهوه‌ای تمایل دارند، نتیجه بهتری خواهند گرفت، ولی کسانی که دارای دندان‌هایی با رنگ خاکستری هستند نمی‌توانند متقاضی ایده‌آلی برای بیلیچینگ باشند و در صورت نیاز باید با استفاده از لمینت ها از شر لکه‌ها و بد‌رنگی دندان خود خلاص شوند.

3. تاثير بلیچینگ چه مدت زمان باقي می ماند؟

يادتان باشد سفيد کردن دندانها هميشگی نيست، چون دندانهايتان دوباره به مرور زمان تغيير رنگ خواهند داد. افرادی که بيش از اندازه از مواد غذايی و نوشيدنی هايی استفاده می کنند که باعث تغيير رنگ دندانها می شود، زودتر دندانهايشان دوباره تغيير رنگ می دهد. اما آن دسته از افرادی که سعي می کنند کمتر از اين موادغذايی و نوشيدنی‌ها استفاده کنند، ممکن است بتوانند آن سفيدی را تا  سال ها نگه دارند.

مسئله ای که بايد به خاطر داشته باشيد اين است که پس از استفاده از اين گونه مواد، سريعا دندانهايتان را شستشو داده و مسواک بزنيد.  بهداشت دندانهايتان بايد در راس مسائل بهداشتی شما قرار گيرد. حداقل روزی دو مرتبه دندانهايتان را مسواک کنيد و يکبار در روز از نخ دندان استفاده کنيد. براي از بين بردن لکه ها روی سطح دندان و زردی دندانها از خميردندانهای سفيد کننده (يک يا دو بار در هفته) استفاده کنيد. در ساير زمانها از خميردندان معمولی استفاده کنيد.

برحسب روشی که براي سفيد کردن دندانهايتان به کار می گیرید، ممکن است هر ۶ ماه يکبار بعد از يک تا دو سال، نياز به بازبينی دوباره دندانهايتان داشته باشید. اگر سيگار می کشيد يا بيش از حد از نوشيدنی هايی که ممکن است باعث تغيير رنگ دندانها شود استفاده می کنيد، احتمالا اين بازبينی بايد زودتر انجام گيرد.

4. بلیچینگ مناسب چه کسانی است؟

تقریبا همه افراد می توانند بلیچینگ دندان را انجام دهند، هر چند ممکن است در مواردی درمان سفید کردن دندان ها موثر نباشد. با انجام مراحل تشخیص و معاینه دهانی دندانپزشک، منتخبین مناسب برای درمان سفید کردن دندان ها را مشخص خواهد کرد. Bleaching برای بیمارانی که دندان های سالم و ترمیم شده داشته و مایلند لبخندی با دندان های سفیدتر و درخشان تر را تجربه نمایند، ایده آل است.

5. عملکرد ماده بلیچینگ دندان چگونه است؟

ژل Bleaching درون یک تری نازک که روی دندان ها شما منطبق می شود قرار می گیرد. با شکستن مولکول هیدروژن پراکسید که عامل شیمیایی فعال موجود در ژل می باشد اکسیژن آزاد می شود. اکسیژن به درون مینا و عاج نفوذ کرده و مواد رنگی را سفید می کند. در این جریان تنها رنگ دندان سفیدتر و درخشان تر می شود، در صورتی که ساختار نسوج دندانی بدون تغییر باقی می ماند.

6. آیا بلیچینگ و سفید کردن دندان ها قابل اطمینان و بی ضرر است؟

بله! مطالعات کلینیکی و تحقیقاتی انجام شده نشان دهنده آن است که سفید کردن دندانها با هیدروژن پراکسید و تحت نظارت دندانپزشک کاملا برای دندانها و لثه بی ضرر است. در حقیقت امروزه این روش یکی از مطمئن ترین روشهای موجود در درمانهای زیبایی دندان در نظر گرفته می شود.

7. عوارض جانبی بلیچینگ دندان چیست؟

برخی از افراد پس از بلیچینگ، حساسیت دندانی موقتی را تجربه می کنند. این علائم همواره تا ۳ روز پس از قطع درمان و یا اتمام درمان از بین می روند.

8. دندان ها برای چه مدت سفید می مانند؟

دندان ها همیشه از آنچه پیش از درمان بوده اند سفیدتر خواهند بود، گرچه برخی از بیماران مایلند هر یک و یا دو سال به مدت یک الی دو روز با استفاده از این ژل دندانهای خود را مجددا سفید کنند. این روش بخصوص در بیمارانی که بطور مداوم از مواد رنگی نظیر قهوه، کافئین و تنباکو استفاده می کنند، مفید است.

بلیچینگ

مزایای بیلچینگ دندان

۱.روشی ساده برای سفید کردن دندان ها است.

۲. روش بی خطری برای سفیدی دندان ها به شمار می‌رود.

معایب بیلچینگ دندان

۱. دائمی نبودن و ماندگار نبودن این روش از معایب اصلی آن است. به طور کلی بین ۱ تا 2 سال ماندگاری بسته به نوع تغذیه و روش زندگی فرد دارد.

۲. نتیجه ی این روش قابل پیش بینی نیست و بسته به نوع دندان و مقدار رسوبات روی دندان فرد، مقدار سفید شدن متفاوت است.

۳. گاهی اوقات مواد بیلچینگ برای فرد موجب ایجاد حساسیت موقتی می‌شود.

4. بلیچینگ هميشه هم، اثرگذار نیست ؛ اگر در دندان های جلويی خود، پر کردگی همرنگ يا معمولی داشته باشيد، بلیچینگ اثرگذار نخواهد بود. بلیچینگ نمی تواند رنگ آن دندان را را تغيير دهد. به اين ترتيب فقط زردی اين قسمت را نمايان تر می کند. بنابراين بهتر است قبل از استفاده از هر روش سفيد کردن دندان حتما با دندانپزشکتان مشورت کنيد.

سخن پایانی

اگر فرآیند بلیچینگ دندان ها به روش های اصولی و درست انجام شود، روشی عالی برای بهبود لبخند و افزایش اعتماد به نفس و سلامتی جسم و روان می‌باشد. با این حال، قبل از انتخاب هر نوع روش سفید کردن دندان‌ها، چه با نسخه، چه در منزل، توصیه می‌کنیم با دندانپزشک خود مشورت کنید تا روش سفید کردن دندان‌ ها برای شما مناسب و بی خطر باشد.

ضمناً شما عزیزان می‌توانید از طریق مراجعه حضوری به کلینیک دندانپزشکی دکتر قاسم نژاد از مشاوره رایگان جهت انجام بلیچینگ دندان‌های خود برخوردار شوید.

5/5 - (28 امتیاز)

دکتر قاسم نژاد 

دکتر قاسم نژاد دارای مدرک دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و عضو سازمان نظام پزشکی ایران، با بیش از ۱۰ سال سابقه موفق در خصوص ارائه خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی، در یک کلینیک اختصاصی و مجهز در برج الماس محله زعفرانیه آماده ارائه خدمات به مراجعه‌کنندگان عزیز می‌باشد.

guest

0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فهرست مطالب