ADD ANYTHING HERE OR JUST REMOVE IT…

کلینیک دندانپزشکی

دکـتـــر قاســـم نــــژاد

لمینت سرامیکی دندان

لمینت سرامیکی دندان نوعی لمینت است که برای هر فرد به صورت شخصی و منحصر به فرد ساخته می‌شود. لمینت سرامیکی از مزایای زیادی برخوردار است که از مهم ترین آن‌ها می‌توان به طول عمر زیادش اشاره کرد که طول عمر آن بین 15 الی 20 سال است، همچنین به علت شفافیت، این نوع لمینت ظاهر بسیار طبیعی و زیبایی دارد.
لمینت دندان سرامیکی

موارد استفاده لمینت سرامیکی دندان

لمینت سرامیکی، روکش‌های شفافی است که روی دندان قرار می‌گیرد.این لمینت بیشتر برای اهداف زیبایی استفاده می‌شود اما در بعضی موارد برای پوشاندن ساییدگی و ناهمواری های کوچک بر روی دندان از لمینت سرامیکی استفاده می‌شود.

لمینت سرامیکی برای ترمیم شکل گیری لثه و همچنین پرکردن فاصله بین دندان‌ها نیز استفاده می‌شود.همچنین
یکی از دلایلی که از لمینت سرامیکی بخاطر سفید کردن دندان های بدرنگ نیز استفاده می‌شود، به این دلیل است که لمینت سرامیکی مقاومت مناسبی دربرابر رنگ دارد.

افرادی که دندان‌هایشان دچار لب‌پریدگی وآسیب شده است، بیشتر به انجام این نوع لمینت ترقیب می‌شوند، به این دلیل است که این نوع سرامیک برای دندان هرشخص به طور جداگانه قالب گیری می‌شود و می‌توان دندان های آسیب دیده را دوباره زیبا جلوه داد.

 

مراحل انجام لمینت سرامیکی دندان

برای انجام لمینت دندان سرامیکی، ابتدا دندانپزشک متخصص دندان های شما را بررسی و معاینه میکند تا مشخص شود که آیا شما شرایط انجام لمینت سرامیکی را دارید یا خیر.

در مرحله بعد دندانپزشک، طرح لبخند شما را با طرح و رنگ مناسب طراحی می‌کند، تا بدانید بعد از انجام لمینت دندان‌هایتان چه شکلی به خود خواهند گرفت.

در مرحله بعد دندان ها در صورت نیاز به میزان بسیار کمی تراشیده می‌شوند، تا لمینت‌های شما زیبا‌تر دیده شوند.

بعد از آنکه دندان های شما به فرم نهایی و آماده خود برای انجام لمینت رسیدند، از دندان های شما قالب گرفته می‌شود تا به لابراتور فرستاده شده و لمینت‌های شما در آنجا ساخته می‌شود.

مرحله آخر برای انجام لمینت سرامیکی دندان نصب لمینت ساخته شده در لابراتور بر روی دندان های شما است.

انواع مختلف لمینت سرامیکی

 • لمینت IPS آی پی اس
لمینت های ips آی پی اس که جزو  لمینت‌های سرامیکی می‌باشند، لمینت های آماده‌ای هستند که قبل از قرار دادنشان روی دندان مراجعه کننده برای استفاده فرد تراش داده می‌شوند. البته لازم به ذکر است این نوع لمینت‌ها به مقدار خیلی خیلی کم نیاز به تراش دارند.
بیشتر راجب لمینت ips آی پی اس بخوانید…
 • لمینت های با بیس زیرکونیوم
در این روش دندانپزشک با استفاده از نوعی گچ، از دندان‌های شما قالب میگیرد و برای لابراتور میفرستد، در این روش، در کوره لابراتور لا‌به‌لای مواد لمینت سرامیکی، اکسید زیرکونیوم هم اضافه می‌شود.
بیشتر راجب روکش زیرکونیا بخوانید…
 • لمینت های با سیستم CAD-CAM
در این سیستم لمینت سرامیکی، دندانپزشک از دندان های شخص اسکن میگیرد و طرح مناسب دندان اسکن شده کاملا مجازی طراحی می‌شود.
 • لمینت ایمکس Emax
در این روش بعد از اینکه دندانپزشک از دندان‌ها قالب مومی میگیرد، آن را برای لابراتور میفرستد، سپس در لابراتور لیتیم دی سولفات مذاب داخل قالب ریخته می‌شود تا سرد شود و به عنوان مواد لمینتی استفاده شود.
بیشتر راجب لمینت Emax بخوانید…
 • لمینت سرامیکی دندان سیستم لومینیرز
این سیستم لمینت جزو طبیعی ترین حالت های لمینت است.البته مهم ترین ویژگی این سیستم این است که به علت نازکی زیاد، نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد.
تنها نکته منفی که این نوع لمینت دندان دارد، این است که تنها شرکت تولید کننده این نوع لمینت در آمریکا است، به همین دلیل هزینه این لمینت مقداری بالاتر از انواع دیگر است.
 • لمینت سیستم بریلیانس
این نوع لمینت هم دقیقا مثل لمینت لومینیرز است و توسط یک شرکت آمریکایی ساخته شده و هزینه بسیار بالایی دارد، اما این لمینت ظاهری زیبا و خیره کننده دارد و البته بسیار نازک و مقاوم است و نیازی به تراش مینای دندان ندارد.
لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت ونیر؟

بهرین نوع تشخیص بین اینکه برای شما لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت ونیر این است که با یک متخصص دندانپزشک مشاوره کنید، ولی به طور کلی اگر بیشتر بدنبال مقرون به صرفه بودن روکشی که روی دندان هایتان قرار میدهید هستید، بهتر است بیشتر به کامپوزیت ونیر فکر کنید.

اگر قیمت روکشی که روی دندانتان قرار میدهید زیاد برایتان مهم نیست و بیشتر بدنبال این هستید که روکش دندانتان با کیفیت باشد و از قوام بالایی برخوردار باشد، پیشنهاد ما لمینت سرامیکی است زیرا زیبایی و دوام خیره کننده ای به دندان‌های شما می‌دهد.

 

تفاوت لمینت دندان و ارتودنسی

گاهی اوقات کجی و ناهنجاری دندان‌ها به حدی است که نتنها زیبایی ظاهری دندان‌ها را تحت شعاع قرار می‌دهد، بلکه مشکلات و ایراداتی را در زمینه سلامت دهان و دندان بوجود می‌آورد، اگر دندان‌های شما به این شکل دچار کجی است، متخصص دندانپزشک ارتودنسی را به شما پیشنهاد خواهد کرد.

اما اگر دندان های شما دچار کجی و نافرمی شدید نیست، می‌توانید با تراش‌های جزئی که روی دندان‌های شما انجام می‌شود، لمینت سرامیکی را جزو انتخاب‌های هوشمندانه خود بدانید.

جنبه های درمانی لمینت سرامیکی

معمولا شکل گیری بد و ناهنجاری در فک را نمی‌توان با لمینت و یا کامپوزیت اصلاح کرد و نیاز به ارتودنسی , و حتی گاهی اوقات در برخی موارد نیاز به جراحی فک است.

اما زمانی که این ناهنجاری جزئی باشد، می‌توان آن را با لمینت سرامیکی و تراش‌هایی که رود دندان‌ها انجام می‌شود، اصلاح کرد.

تراش دادن دندان برای لمینت سرامیکی

به طور کلی میزان تراشی که به دندان های مراجعه کننده باید داده شود، بستگی به مقدار نامرتبی و تغییر رنگ دندان های فرد دارد که معمولا این مقدار بین 0/3 تا 0/5 میلیمتر است.

ممکن است فکر کنید این مقدار تراش دادن دندان هایتان باعث ایجاد مشکل برای دندانهایتان شود، اما اگر متخصص دندانپزشکی که این کار را برایتان انجام میدهد به کار خود مسلط باشد، تراش در محدوده ضخامت مینای دندان صورت میگیرد و مشکل و ضرری برای دندانتان ندارد.

لمینت سرامیکی دندان

نحوه مراقبت از لمینت سرامیکی

لمینت خود به عنوان یک لایه محافظتی عمل میکند اما این لایه محافظ هم نیاز به مراقبت دارد.

از مصرف زیاد نوشیدنی ها و خوراکی هایی که رنگ مصنوعی زیادی دارند خودداری کنید تا از رنگ گرفتن لمینت هایتان جلوگیری کنید.

سیگار و دیگر دخانیات را مصرف نکنید تا لمینت هایتان رنگ دود به خود نگیرند.

اشیا تیز و سفت را به لمینت های خود نکوبید و یا با آن‌ها در دهانتان بازی نکنید.

استفاده از نخ دندان و مسواک را فراموش نکنید.

از خوردن غذا‌های داغ و جویدن یخ خودداری کنید.

و در آخر هر 6 الی 12 ماه برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنید.

سوالات متداول

 • کدام نوع از لمینت دندان طبیعی ترین ظاهر را دارد؟ لمینت سرامیکی که به صورت شخصی، قالب گیری و ساخته شود طبیعی‌ترین ظاهر را خواهد داشت.
 • آیا لمینت دندان باعث افزایش مقاومت دندان می‌شود؟ بله، زمانی که لمینت روی دندان نصب شود، دندان تا 90 درصد مقاومت بیشتری خواهد داشت و کمتر در معرض آسیب است.
 • آیا مراقبت از لمینت دندان کار سختی است؟ خیر، مراقبت از لمینت دندان فرق زیادی با مراقبت از دندان‌های عادی ندارد.
 • روکش دندان چه تفاوتی با لمینت دارد؟ کلی ترین فرقی که میان روکش دندان و لمینت است در ضخامت آنهاست، همچنین در صورتی که می‌خواهید بیشتر راجب تفاوت های این دو بدانید مقاله تفاوت لمینت و روکش دندان را مطالعه کنید.
 • آیا لمینت سرامیکی از دندان جدا می‌شود؟ خیر، در روند قرار دادن لمینت سرامیکی روی دندان، به خاطر تراش هایی که روی دندان انجام می‌شود،این روند غیر قابل بازگشت است.

سخن پایانی

به طور خلاصه لمینت‌ سرامیکی طرح لبخند شما را زیبا میکند، که این به این دلیل که این نوع لمینت دقیقا از روی فرم دندان های شما ساخته می‌شود، همچنین به خاطر همین موضوع می‌توانید رنگ، طرح و شکل لمینت های خود را طبق سلیقه خودتان و البته مشاوره دندانپزشک انتخاب کنید. 

اگر میخواهید لمینت سرامیکی را روی دندان‌های خود نصب کنید، میتوانید به صفحه اینستاگرام دکتر قاسم نژاد مراجعه کنید و ضمن مشاهده نمونه کار‌های دکتر قاسم نژاد، از مشاوره حرفه‌ای این کلینیک هم بهره‌مند شوید. 

5/5 - (17 امتیاز)

دکتر قاسم نژاد 

دکتر قاسم نژاد دارای مدرک دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی و عضو سازمان نظام پزشکی ایران، با بیش از ۱۰ سال سابقه موفق در خصوص ارائه خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی، در یک کلینیک اختصاصی و مجهز در برج الماس محله زعفرانیه آماده ارائه خدمات به مراجعه‌کنندگان عزیز می‌باشد.

guest

2 دیدگاه
بیشترین رأی
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
john
john
10 ماه قبل

very good article DR

دکتر قاسم نژاد
مدیر
دکتر قاسم نژاد
10 ماه قبل
پاسخ به  john

Thank you john

فهرست مطالب

فرم مشاوره و رزرو آنلاین